НОБ ГО ОБНОВИ БАЛЕТОТ „ЗАСПАНАТА УБАВИЦА“ ЧИЈА ПРЕМИЕРА БЕШЕ ПРЕД 12 ГОДИНИ

1 min read

По пауза од неколку години, Националната опера и балет (НОБ) ја обнови балетската претстава „Заспаната убавица“ од Петар Илич Чајковски, која ќе се изведе вечерва во 20 часот. Премиерата на овој балет, кој  со сложените варијации и чистата класична техника важи за врвен балетски бисер, беше во 2011 на Мајските оперски вечери. Билетите за вечерашната изведба се распродадени.

Вечерва ќе диригира Бисера Чадловска, а главните улоги ги играат Марија Кичевска-Шокаровска, Франциско Хименз Руиз (Шпанија) и Ивана Коцевска. Кореографијата е на Виктор Јаременко од Украина, асистент-кореограф е Тетјана Белецка од Украина, сценограф и костимограф е Миодраг Табачки од Србија, светло дизајн е Милчо Александров.

Следната изведба е закажана на 12 април, со Мими Поп Алексова-Атанасовска, Франциско Хименз Руиз и Наташа Трендафилова-Гицев, солисти и балетскиот ансамбл во придружба на Оркестарот на НОБ.

Б. НЕСТОРОСКА

ИЗВОР: sdk.mk

Претходно

Саутгејт: Со Македонија нема да биде лесно, ќе играме во најсилен состав

Следно

Изложбата „Минливост“ на Тони Попов во Културно-информативниот центар – Скопје

Latest from Blog