Нивото на водата во Охридското Езеро е 22 сантиметри под просекот

1 min read

Водостојот на Охридското Езеро и натаму под просекот за овој период од годината. Последните мерење покажуваат дека нивото на водата денеска се наоѓа на котата од 693,19 метри надморска височина, што е за 22 сантиметри пониско од просекот за февруари.

Температурта на водата е 6 степени Целзиусови, што е во рамки на просекот кој изнесува 6, 5 степени.

Пониско од просечното и тоа за 1,88 метри е и нивото на Преспанското Езеро, додека водостојот на Дојранското Езеро е за 2,53 метри повисок од повеќегодишниот просек за овој период од годината.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Романија крена два авиони Миг-21: Мистериозен објект на небото два часа пред земјотресот

Следно

Како фудбалерот го поминува времето со своите синови? Обожавателите на Шакира го КРИТИКУВАА ПИКЕ заради овој потег!

Latest from Blog