Нетанјаху во Лондон пречекан со свирежи и повици поради реформите во правосудството во Израел

1 min read

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој денеска е во посета на Лондон, беше пречекан пред Даунинг стрит број 10 со свирежи и повици од демонстрантите незадоволни од најавените реформи во правосудството во Израел.

Тој се ракуваше со британскиот премиер Риши Сунак на скалите на Даунинг стрит додека стотици демонстранти кои беа во близина носеа израелски знамиња и извикуваа „Нетанјаху оди во затвор, не можеш да зборуваш за Израел“.

Сцените во Лондон се повторување на сцените во Берлин, кои се случија претходно овој месец, кога стотици демонстранти се собраа пред Бранденбуршката порта за да протестираат против судските реформи во Израел.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Српската десница на протест против договорот со Косово

Следно

Енрике и Гласнер главни фаворити за тренерското место во Тотенхем

Latest from Blog