Неколку лица загинаа и најмалку 13 ранети во терористички напад во Дагестан

1 min read

Вооружени напаѓачи вчера отворија оган врз синагога, православна црква и полициска станица во рускиот северен кавкаски регион Дагестан, при што убиле најмалку три лица, меѓу кои и двајца полицајци, соопшти Министерството за внатрешни работи на регионот.

Во нападите се ранети 13 лица, јавија руските медиуми повикувајќи се на изјави на претставници на Министерството за внатрешни работи.

Офицер и свештеник биле убиени во напад во синагога и црква во Дербент, дом на древна еврејска заедница во Јужен Кавказ. Синагогата била опожарена по нападот. Напаѓачите потоа побегнале со автомобил.

Полицаец е убиен во размена на оган во полициска станица во градот Махачкала, околу 125 километри северно долж брегот на Каспиското Море и главниот град на Дагестан, претежно муслимански регион во јужна Русија.

Престрелки се регистрирани и на улици во Махачкала.

Извор: 24vesti.mk

Претходно

Германија се спаси во финишот од мечот со Швајцарија

Следно

ЦУК: Во невремето во Скопје блокирани улици, паднати дрвја, оштетени автомобили, поплавени куќи и други штети

Latest from Blog