Најмалку шест повредени во напад на железничка станица во Париз

1 min read

Најмалку шест лица се повредени утринава во Париз во нападот со нож на железничката станица Гар ду Норд, јави француската телевизија БФМ.

Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин на Твитер објави дека „едно лице повредилo неколкумина на железничката станица Гаре ду Норд во Париз“. Тој додаде дека тоа лице било „неутрализирано“ од полициските сили.

Француските медиуми претходно објавија дека маж повредил неколку лица со нож на железничка станица и дека полицијата потоа го убила.

Францускиот железнички оператор СНЦФ, исто така, на Твитер објави дека полицијата денеска отворила оган врз „опасно лице“ кое повредило патници на една од главните железнички станици во Париз, Гаре ду Норд, и дека сообраќајот во реонот е во застој.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ФОТО+ВИДЕО) Доделени наградите Златен глобус 2023: Триумф на „Фабелмансови“ и „Баншите на Инишерин“

Следно

ВМРО-ДПМНЕ: Tеглите загаден воздух со кои СДС како опозиција протестираше нека ги извадат од подрумите и остават пред нивната влада, потребна е итна владина стратегија

Latest from Blog