Најмалку 41 лице загина во автобуска несреќа во Пакистан

1 min read

Повеќе од 40 лица загинаа во сообраќајна несреќа во која автобус падна во клисура во јужната пакистанска провинција Балучистан, јавија локалните медиуми.

Хамза Анџум, заменик-комесар за Лазбела, област во Балучистан, изјави дека возилото најпрво удрило во мост, по што паднало во клисура и се запалило.

Тој додаде дека 41 лице од вкупно 48 загинале. Автобусот бил на пат кон јужниот град Карачи.

Сообраќајните несреќи со фатални последици се чести во Пакистан, каде сообраќајните правила ретко се спроведуваат, а патиштата во многу рурални области се во лоша состојба.

Најмалку 22 патници загинаа во јуни, вклучително и девет членови на едно семејство, кога комбе падна во провалија во Балучистан.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Серија на апсења во Скопје, меѓу нив и малолетник

Следно

Николоски за Таравари: Сака да влезе во владата не поради уставните измени бидејќи мнозинство нема, се работи за математика или уцена

Latest from Blog