На мапите на Гугл одамна им се нема случено нешто подобро

1 min read

Новиот „Immersive View“ на Гугл за почеток ги има Лондон, Л.А., Њујорк, Сан Франциско и Токио а за скоро време се најавуваат сосема нови погледи и на Амстердам, Даблин, Фиренца и Венеција.

Финтата фузира милијарди сателитски и Street View фотографии и од нив креира дигитален модел на светот, со проследени со детали за времето, сообраќајот и гужвата на некоја локација.

За таа цела користена е напредната AI технологија наречена NeRF (neural radiance fields) која обични фотографии претвора во 3Д презентации со фантастични детали за осветлувањето, текстурата на материјалите и амбиентот па добивате сосема опиплива претстава, на пример за ресторан кој сакате да го посетите. 

За наредните месеци Гугл најавува и други занимливи новитети во пребарување на мапите. На пример, се наоѓате во место кое не го познавате, само подигнете го телефонот со камерата околу вас и Гугл ќе ви каже каде најблиску имате банкомат. Ќе имаат и „во живо“ ситуации од преку 1.000 аеродроми и железнички станици.

А сега, за „Immersive View“:

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

Лекарите се борат за животот на Алберто Закерони

Следно

Советник на Груевски – кандидат на Таравари за министер кај Ковачевски

Latest from Blog