МВР „удри“ по пешаците: 197 санкции за прекршоци за само еден ден

1 min read

Во текот на вчерашниот ден (08.02.2023) во периодот од 08.00 до 12.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците. При контролата, санкционирани се 197 пешаци од кои, 175 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин…

За време на контролата регистрирани се и 49 останати прекршоци.

-Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. Пешаците да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано. Сите заеднички, со почитување на правилата, мора да придонесеме за побезбедни сообраќајници, велат од МВР.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Грција испраќа во Турција пет авиони со хуманитарна помош

Следно

17-годишна девојка спасена од под урнатините 78 часа по земјотресот во Туркије

Latest from Blog