МВР продолжи со контролите: 134 казни за возачите во Скопје

1 min read

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.01.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот.

– На територија на град Скопје изречени се вкупно 134 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 15 санкции, девет мерки за возење без возачка дозвола, 10 санкции за возење под дејство на алкохол. Изречени се осум мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), седум санкции за користење мобилен телефон, информира МВР.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.

– Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, се вели во соопштението.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Тотенхем сериозно настраа поради малверациите на Јувентус

Следно

Санкционирани 51 возач за брзо возење на територија на СВР Битола

Latest from Blog