МР: 197 санкции за брзо возење

1 min read

Во текот на вчерашниот ден (20.02.2023) Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 197 возачи.

Од нив пет возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа 89 возила ја пречекорило брзината во населено место, а 108 надвор од населено место.

-Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, информира МВР.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Италијанската премиерка Џорџа Мелони од Полска замина за Киев

Следно

Огномет пред хотелот во 2 наутро за „кралевите“ да не склопат око пред дуелот со Ливерпул (ВИДЕО)

Latest from Blog