МНР побара од Софија да се огради од изјавите на „маргинални политички фигури“ на чествувањето на Мара Бунева 

1 min read

Од Министерството за надворешни работи велат дека со големо внимание ги следат изјавите на одредени маргинални политички фигури од Република Бугарија чии провокации продолжуваат, без притоа да водат сметка за напорите кои ги вложуваат двете држави за одржување на конструктивната соработка и позитивниот дух во билатералните односи меѓу двете држави

„Маргиналните политички фигури“, на кои алудираат од МНР, се однесува на претставниците на партијата ВМРО-БНД од Бугарија, конкретно на нејзиниот копретседател и европратеник, Ангел Џамбаски, кој беше главен говорник на чествувањето. Тој во своето обраќање пред присутните и овој пат не се воздржа од провокативната реторика околу историјата и односите меѓу двете земји

Министерството за надворешни работи по дипломатски канали реагирало и побарало од официјална Софија да се огради од недоличните изјави на „одредени маргинални политички фигури„ од Бугарија искажани за време на вчерашното чествување на 95-годишнината од смртта на Мара Бунева на Кејот на Вардар во Скопје. 

Зградата на Министрството за надворешни работи/Фото: 360 степени

„Министерството, по дипломатски пат соодветно реагира до официјална Софија, во кое побара оградување од недоличните изјави кои ги повредуваат чувствата на граѓаните на Северна Македонија, и воедно серизно им наштетуваат на напорите за унапредување на добрососедските односи меѓу двете земји“,

се наведува во соопштението на МНР. 

Оттаму велат дека со големо внимание ги следат изјавите на одредени маргинални политички фигури од Република Бугарија чии провокации продолжуваат, без притоа да водат сметка за напорите кои ги вложуваат двете држави за одржување на конструктивната соработка и позитивниот дух во билатералните односи меѓу двете држави. 

„Маргиналните политички фигури“, на кои алудираат од МНР, се однесува на претставниците на партијата ВМРО-БНД од Бугарија, конкретно на нејзиниот копретседател и европратеник, Ангел Џамбаски, кој беше главен говорник на чествувањето.  

Тој во своето обраќање пред присутните и овој пат не се воздржа од провокативната реторика околу историјата и односите меѓу двете земји.   

Во тој конктекст, Џамбаски во дел од својот говор ги повика „владејачките елити во С Македонија да не ја продолжуваат политиката на геноцид кон Бугарите наложена од Коминтерната“. 

 Движејќи се кон местото, каде е поставена спомен-плочата на Мара Бунева на Кејот на Вардар во Скопје, со црвено-црвен транспарент со ликот на Иван (Ванчо) Михајло и натпис на истоимениот културен центар, присутните извикуваа „Бугари јунаци“ и „Мизија, Тракија, Македонија“.   

Со последниот слоган тие алудираа на трите географски области кои според националистичките бугарски кругови ја сочинуваат „Голема Бугарија“.  

На видеото на Фејсбук од ова дефиле, Џамбаски напиша „Еден народ! Две држави!“ 

Инаку, националистичката ВМРО-БНД на последните парламентарни избори во Бугарија не успеа да го мине изборниот праг и не освои ниту едно место во парламентот. 

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Фернандеш: Не го користете моето име за да го нападнете Роналдо

Следно

(ВИДЕО) Нова битка во „војната“ за германски Луцерат – повредени 70 полицајци

Latest from Blog