Мехмет Оз, познатиот турско-американски лекар и политичар, ги посети преживеаните од земјотресот во Туркије

1 min read

ХАТАЈ (АА) – Мехмет Оз, познатиот турско-американски кардиохирург и американски политичар, денес ги посети хоспитализираните преживеани во земјотресите во јужна Туркије, јавува Анадолу.

Оз, кој го придружуваше кардиоваскуларниот хирург Халит Јеребакан од Истанбул, ја посети болницата за истражување и примена при Универзитетот „Мустафа Кемал“.

Посетувајќи ги роднините на пациентите, тој одговараше и на прашањата на преживеаните и нивните семејства.

Оз и Јеребакан пристигнаа во Хатај доцна синоќа.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Блинкен: Конспиративни обиди од Русија да ја дестабилизира владата во Молдавија

Следно

По шест децении во Гази Баба асфалтирана улицата што води кон поликлиниката во Ченто

Latest from Blog