Мајкрософт: Хакери од Иран ги хакирале податоците на магазинот Шарли Ебдо

1 min read

Хакерски тим поддржан од иранската влада наводно украл и објавил приватни податоци за клиенти кои му припаѓаат на францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо, соопштија денеска од Мајкрософт.

Сатиричниот магазн беше хакиран во почетокот на јануари, откако објави серија карикатури кои негативно го прикажуваа врховниот лидер на Иран, ајатолахот Хамнеи.

Карикатурите беа дел од медиумската кампања за која Шарли Ебдо рече дека има за цел да ги поддржи антивладините протести во Иран.

Портпаролот на магазинот рече дека „во овој момент нема коментар за ова прашање“.

Иран јавно вети „ефективен одговор“ на „навредливите“ карикатури.  (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Клековски: ВМРО-ДПМНЕ учтиво, културно, достоинствено ќе го чествува роденденот на Гоце Делчев

Следно

ВМРО-ДПМНЕ: Осудуваме цензура на медиуми и новинари, Ковачевски и владата прво забрануваа новинарски прашања, вечерва забрануваат известување за чествувањето на Гоце Делчев

Latest from Blog