Луис Енрике пред промоција на селекторската функција на Бразил

1 min read

Претседателот на Бразилската фудбалска конфедерација, Еналдо Родригез, следната недела треба да отпатува во Европа за да се сретне со потенцијалните кандидати за селектор, а Луис Енрике е еден од кандидатите во потесниот круг.

Поранешниот селектор на Шпанија не е единствениот на списокот на Родригез, на кој се наоѓаат некои познати имиња како актуелниот тренер на Реал Мадрид, Карло Анчелоти, иако Италијанецот инсистираше на тоа дека неговата намера е да го исполни договорот со „кралскиот клуб“.

Поранешниот селектор на Бразил, Тите, одлучи да се повлече по изненадувачката елининација на „селесао“ во четвртфиналето на Светското првенство, додека Луис Енрике беше отпуштен по големото разочарување на Шпанија во истата фаза од Мароко.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Вучиќ подготвен да го прифати концептот на европскиот план за Косово, опозицијата го критикиува

Следно

Пронајдени шест нови доверливи документи во домот на Бајден

Latest from Blog