Ливерпул го претстави првото засилување за наредната сезона

1 min read

Поранешниот фудбалер на Брајтон, Алексис Мекалистер денеска потпиша повеќегодишен договор со Ливерпул.

Почетната цена на трансферот е 35 милиони фунти, а некои извори наведуваат дека трансферот би можел да достигне 55 милиони фунти, објави Скај.

Медиумите наведуваат дека договорот е потпишан до јуни 2028 година. Со Брајтон сезонава го зазеде шестото место во Премиер лигата, една позиција послабо од Ливерпул.

„Ова е остварување на сонот, неверојатно е да се биде тука, едвај чекам да започнам. Сакам да бидам фит од првиот ден на тренинг, па добро е што се е готово.

Со нетрпение чекам да ги сретнам моите нови соиграчи. Беше фантастична година за мене, Светското првенство и она што го направивме во Брајтон.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Реал Мадрид ќе потроши речиси 400 милиони евра на трансфери ова лето

Следно

„Бреме“ од Мила Јовановиќ – Миленковиќ, „Измислена приказна“ и „Не застанувај продолжи понатаму: Лукавиот“ од Мики Душански избрани на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст

Latest from Blog