Курти му потврди на Шоле дека го прифаќа европскиот план за Косово

1 min read

Косовскиот премиер Албин Курти синоќа во телефонски разговор со високиот советник на Стејт департментот Дерек Шоле потврдил дека Приштина го прифаќа европскиот предлог за договор меѓу Косово и Србија. „Премиерот во тој разговор го потврди својот став за европскиот предлог како добра основа за понатамошни разговори во насока на нормализација на односите.

За нормални, европски и добрососедски односи, премиерот Курти истакна дека покрај заемното признавање во основа на договорот мора да се земат предвид и правата на националните малцинства“, соопшти косовската Влада.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

„Ниту ден тој не губи, од крадење се уби, парите баш ги љуби и се вика?“, Стоилковски со гатанка пред дуќанот на братот на Груби

Следно

Реакција на комисијата за култура на ВМРО-ДПМНЕ: ДВОЈНОТО ФИНАНСИРАЊЕ, ПРИЧИНА ЗА ПСИХОЛОШКИ ПРИТИСОК ВРЗ КОМИСИИТЕ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА -МАКИЈАВЕЛИЗМОТ ВО КРЕИРАЊЕТО НА КУЛТУРНАТА ПОЛИТИКА-

Latest from Blog