КРУШЕВО Е „ГРАД НА КУЛТУРАТА“ ЗА 2023

1 min read

Крушево е „Град на културата“ за 2023 година, соопшти Министерството за култура, додавајќи дека на конкурсот се пријавиле и општините Струга и Маврово-Ростуше.

„Стручната комисија составена од вработени во Министерството за култура оцени дека Општина Крушево понуди богата програма и издржан програмски концепт, со содржини од различни жанрови, од традиционалното и од современото творештво, со учество на релевантни домашни и странски уметници“, стои во нивното соопштение.

Во програмата се содржани 62 проекта од сите дејности, кои подразбираат достапност на културата за сите во Општината и учество на многу млади домашни уметници и автори.

Манифестацијата „Град на културата“ се реализира од 2004 година.

Државата годинава ќе одбележува и 120 години од Илинденското востание.

ИЗВОР: sdk.mk

Претходно

Њукасл подготви 50 милиони евра за Рафиња

Следно

Големата археолошка изложба „Првите кралеви на Европа“ од 31 март во Чикаго

Latest from Blog