Кремљ: Хибридната војна против Русија ќе трае долго

1 min read

МОСКВА (АА) – Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека хибридната војна што ја водат непријателските земји против Русија ќе трае долго, јавува Анадолу.

Одговарајќи на прашањето дали руската „специјална воена операција“ во Украина ќе заврши оваа година, Песков рече: „Ако мислите на војната во поширок контекст, конфликтот со непријателските држави, хибридната војна против нашата земја, тогаш тоа ќе трае долго.“

Тој истакна дека во овој случај им се потребни самодоверба, одлучност и единство околу претседателот.

Портпаролот Песков се осврна и на Самитот на демократија што го организираа Соединетите Американски Држави (САД).

„Америка, која тврди дека е светски таканаречен учител на демократијата, прави втор обид да собере неколку земји да проповедаат, под маска на ученици. Не може да се каже дека ова е многу сериозен настан“, додаде Песков.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

НВО: Во 2022 година зголемен бројот на нуклеарни боеви глави подготвени за лансирање

Следно

Советниците утре треба да се согласат Владата да ја преземе Универзална сала

Latest from Blog

ОН: Газа е пекол на земјата

„Пекол на земјата“ ја опишаа оваа ситуација агенцијата за за палестинските бегалци. Кога израелците го нападнаа