Кремљ: Украина сака да го сврти вниманието од загубата на Бахмут

1 min read

МОСКВА (АА) – Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во врска со влегувањето на украинска диверзантска група на руска територија, рече дека целта на Украина е да го оттргне вниманието од Бахмут и да го намали политичкото влијание од загубата на Бахмут, јавува Анадолу.

Во изјавата за новинарите во главниот град Москва, Песков го коментираше влегувањето на диверзантска група на украинската армија на руска територија преку Белгород.

Наведувајќи дека Министерството за одбрана, Федералната служба за безбедност (ФСБ) и Службата за гранична безбедност работат на неутрализирање на диверзантската група, Песков рече: „Путин е информиран за инфилтрацијата на диверзантската група. Работиме на отстранување и уништување на таа диверзантска група од руска територија. Имаме доволно сили и возила на терен.“

Нагласувајќи дека целта на диверзантската група е да го ублажи ефектот од загубата на Бахмут со влегувањето во Белгород, Песков рече: „Многу добро ја разбираме целта на таквата саботажа. Целта на диверзантската група е да го сврти вниманието од Бахмут и да го намали политичкото влијание на загубата на Бахмут за украинската страна.“

Гувернерот на регионот Белгород, Вјачеслав Гладков, во денешната изјава рече дека диверзантска група поврзана со украинската армија влегла на руска територија и дека руските безбедносни сили презеле мерки за нејзино неутрализирање.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Епстин го уценувал Бил Гејтс за афера со руска картаџика

Следно

Наставата во училиштето „Владислав Рибникар“ ќе може да ја следат само децата чии родители изразиле желба за тоа

Latest from Blog