Кои се најпознатите жители на Тафталиџе?

1 min read

Новинари, политичари, актери, спортисти, реномирани професори и доктори…кој сѐ живеел и /или сега живее во една од најурбаните скопски населби Тафталиџе.

Во градската населба која е лоцирана западно од центарот на градот живеат познатиот актер Димче Мешковски и неговата ќерка, позната пливачка Наташа Мешковска, нашиот познат музичар Влатко Стефановски, покојниот д-р Чепреганов, Горан Николовски – екс градоначалник на Скопје…

Ова се најпознатите жители на Тафталиџе: Ексградоначалникот на Скопје Петре Шилегов, Стојан Андов, Софија Куновска, фудбалерот на ФБ Вардар Љупчо Геогиевски-Ташко, пијанистката Јасминка Чакар, Дарко Мијалковски, Александар Прокопиев, Горазд Чомовски, Александар Чомовски, Спасе Куновски, Јана Куновска (татко и ќерка сликари), Драган Попоски – Дада (вајар), Тодор Николовски – Тодорче (театарски, филмски и телевизиски глумец), Радмила Шекеринска, Станислав Длака Бис-Без…

Дополнете ја листата на најпознати тафталиџани! 

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Ново издание на 360° – интервју со Ковачевски: Влегува ли Алијанса и си оди (останува) ли Алтернатива?

Следно

(ФОТО+ВИДЕО) Денешниот напад во Ерусалим го извршил 13 годишно момче

Latest from Blog