Кличко: Ќе надминеме сè и ќе победиме

1 min read

На годишнината од почетокот на руската инвазија врз Украина градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, денеска зборуваше за „трагичната и психолошки исцрпувачка година“, пренесе ДПА.

„Но, ние се бориме, веруваме во себе и во нашата земја. Затоа ќе надминеме сè и ќе победиме“, напиша тој на својот канал на Телеграм, испраќајќи и видео порака.

Додека многу Украинци не веруваа дека ќе има „варварска војна“ од Русија, главниот град се подготвуваше за можен напад, рече тој.

„Волонтерите кои се приклучија на територијалната одбрана и нашата војска помогнаа да се заштити и задржи главниот град.

Руските трупи напредуваа во предградијата на Киев по почетокот на војната на 24 февруари, но не стигнаа далеку.

„Киев е срцето на Украина, Киев беше и останува цел на Русија, на Русите и на рускиот претседател Владимир Путин“, изјави Кличко за ДПА.

Во исто време, тој рече дека не верува дека Русија може да успее во нов напад врз главниот град. „Мислам дека Русија нема да победи“, оцени Кличко за ДПА. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Скопјанец доби кривична пријава поради загрозување на животната средина и природата со отпад

Следно

Не ги намалиле цените на храната: Предложено укинување на субвенционираната струја за прехранбената индустрија

Latest from Blog