Кина: МКС треба да избегнува „двојни стандарди“ по налогот за Путин

1 min read

Кинеските власти го повикаа Меѓународниот кривичен суд да ги избегне, како што нагласија, „двојните стандарди“ и да го почитува имунитетот на шефовите на држави.

Трибуналот издаде налог за апсење на рускиот лидер Владимир Путин под обвинение за воени злосторства.

-Судот треба да „задржи објективен и непристрасен став“ и „да го почитува имунитетот на шефовите на држави од јурисдикција според меѓународното право“, рече портпаролот на Министерството за надворешни работи Ванг Венбин на редовниот брифинг.

Тој повика МКС да „избегне политизација и двојни стандарди“.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Кинескиот претседател Си Ѓинпинг од денеска е во посета на Русија

Следно

Видео: Верижен судир на „Партизански одреди“

Latest from Blog

Почна?

„Интензитетот се зголемува ама ќе треба да мине прилично долго време,“ изјавил Подолјак, порачувајќи дека како