Ќе се реши ли проблемот со аерозагадувањето?

1 min read

Скопјани веќе некое време дишат загаден воздух, а засега нема конкретно решение за надминување на проблемот.

Граѓаните на главниот град на Македонија и денеска се гушат затоа што Скопје се наоѓа на 16-то место утрово на веб-страницата „IQAir“, која го мери аерозагадувањето низ светот.

Скопје има индекс 126 и повторно најприсутни во воздухот се опасните честички PM2.5.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

МВР: 238 санкции за брзо возење

Следно

Датумот кога ќе заврши реконструкцијата на булеварот Киро Глигоров да се прогласи за празник на Град Скопје! 

Latest from Blog