Канада ќе испрати муниција и противвоздушни ракети во Украина

1 min read

Канада веќе најави дека ќе донира осум од своите тенкови „леопард 2“, кои треба да пристигнат во Украина во наредните недели

Канада ќе испрати приближно 8 000 парчиња артилериска муниција и десетина проектили за противвоздушна одбрана како дел од најновата воена помош за Киев, соопшти канадското Министерство за одбрана. Канада ќе ѝ испрати на Украина повеќе од 1 800 парчиња муниција за обука за борбени тенкови „леопард 1“ донирани од Данска, Германија и Холандија.

Либералната влада на премиерот Џастин Трудо, еден од најгласните меѓународни поддржувачи на Украина, испрати воена помош во Киев во вредност од околу 730 милиони долари од почетокот на руската инвазија минатата година.

Канада веќе најави дека ќе донира осум од своите тенкови „леопард 2“, кои треба да пристигнат во Украина во наредните недели, соопшти Министерството.

Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Бектеши: Сигурен сум дека од утре тестенините и млечните производи ќе бидат поевтини за 15 и за 10 отсто, очекувам сите да ја почитуваат одлуката

Следно

Хелсинки објави дека Турција донела одлука за прием на Финска во НАТО, ставот ќе биде објавен во петок

Latest from Blog