Изречени казни за 407 возачи во Скопје, дури 228 за брзо возење

1 min read

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (05.03.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 407 мерки.

Како што соопшти МВР, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 228 санкции, 29 мерки за возење без возачка дозвола, 61 санкција за возење под дејство на алкохол. Изречени се шест мерки за користење мобилен телефон при возење, 13 санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила, шест мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл, четири санкции за возач почетник…

– Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, информира МВР.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

По несреќата со 57 жртви: Притвор за шефот на железничката станица во Лариса

Следно

При превртување на тајвански рибарски брод во Јапонија загина едно лица, шестмина исчезнати

Latest from Blog