Израелската полиција приведе 9 Палестинци во Кудс

1 min read

КУДС (АА) – Израелската полиција приведе 9 Палестинци во подрачјата на Бејт Ханина и Силван кои се наоѓаат во окупираниот Источен Кудс (Источен Ерусалим), пренесува Агенција Анадолија (АА).

Информацијата преку писмено соопштение ја потврди Здружението на палестински затвореници.

Во соопштението се наведува дека 8 Палестинци биле приведени во Бејт Ханина од страна на израелските полицајци.

Според очевидците, израелските полицајци привеле и 16-годишен Палестинец во подрачјето на Силван, кое се наоѓа во близина на Месџид ал-Акса.

Очевидците пренесоа дека дошло до судир меѓу младите Палестинци и израелските сили во подрачјето на Џебел Мукебир во јужниот дел на Кудс.

Израелските сили употребиле солзавец врз Палестинците, додека со огнено оружје пукале во воздух.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Чавушоглу: „Кандидатурата на Финска за НАТО може да се разгледа одделно од онаа на Шведска“

Следно

Арсовска разрешна од позицијата претседател на ЗЕЛС

Latest from Blog