Израелската армија гаѓаше цели во Либан и во Појасот Газа како одговор на нападите за кои го обвинува Хамас

1 min read

Израелската војска соопшти дека погодила три локации на Хамас во јужен Либан и повеќе од 10 цели во Појасот Газа, откако од полноќ биле истрелани 44 ракети врз еврејската држава од палестинската енклава

ФОТО: EPA-EFE/WAEL HAMZEH

Израелската војска соопшти дека нападнала цели поврзани со палестинската милитантна група Хамас во Либан и низ Појасот Газа.

Нападите доаѓаат по големиот ракетен напад врз Израел од Либан, за кој Израелците го обвинија Хамас.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека е погодена „терористичката“ инфраструктура на Хамас во јужен Либан.

Израелската војска соопшти дека погодила три локации на Хамас во јужен Либан и повеќе од 10 цели во Појасот Газа, откако од полноќ биле истрелани 44 ракети врз еврејската држава од палестинската енклава. Еден од нив паднал во близина на градот Сдерот.

Тензиите се високи откако израелската полиција оваа недела изврши рација во џамијата Ал Акса. Израелските напади предизвикаа насилни судири со Палестинците и предизвикаа бес во поширокиот регион.

Шефот на Хамас Исмаил Ханије, кој беше во Либан кога беа лансирани ракетите, рече дека Палестинците нема да „седат со скрстени раце“ пред израелската агресија, пренесува Би-би-си.

Во соопштение од ИДФ се вели дека нема да дозволат Хамас да дејствува од Либан и дека Либан го смета за „одговорен за секој насочен оган што излегува од нејзината територија“.

Хамас соопшти дека нема информации за тоа кој ги истрелал проектилите од Либан.

Станува збор за најголемиот поединечен напад од Либан на Израел во последните 17 години, при што Израел објави дека повеќето од 34 ракети биле пресретнати, но дека пет предизвикале штета на зградите.

По размената на удари, мировната мисија на ОН во јужен Либан соопшти дека Израел и Либан не сакаат војна. Тие додаваат дека се во контакт со двете земји, кои официјално се во војна. Мировниците ги повикаа „сите страни да престанат со сите акции“ на двете страни на границата.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Вандализам во Сарај, уништени млади садници

Следно

САД: Наскоро предлог мерки за намалување на загадувањето од издувните гасови од возилата

Latest from Blog