ИСТОРИСКАТА ТВРДИНА СТАРА 2.200 ГОДИНИ СРАМНЕТА СО ЗЕМЈА – земјотресот го уништи Газиантеп, еве како изгледал претходно (ВИДЕО)

1 min read

Историската тврдина Газиантеп е уништена во земјотресот во Турција, објавија медиумите.

Тврдината е изградена пред речиси 2.200 години во времето на императорот Јустинијан, а нејзините градители не се познати.

Во тврдината се наоѓа и гробот на Мехмет Газали, една џамија и бања.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Зеленски: Украина е подготвена да и помогне на Турција по земјотресот

Следно

По силниот земјотрес во Турција, МНР во контакт со Амбасадата на Македонија во Анкара и Генералниот Конзулат во Истанбул

Latest from Blog