Иран протера двајца германски дипломати

1 min read

АНКАРА (АА) – Иран денес протера двајца германски дипломати поради „неодговорно мешање на Берлин во внатрешните работи на Иран“, јавува Анадолу.

Портпаролот на иранското МНР, Насер Канани изјави дека германскиот амбасадор во Иран бил повикан во Министерството и бил информиран за одлуката.

Овој потег се случи една недела откако Германија прогласи двајца ирански дипломати за персона нон грата во знак на протест поради смртната казна изречена на германско-иранскиот дисидент Џамшид Шармахд.

Иран го осуди Шармахд на смрт под обвинение за „корупција на земјата“, објави новинската агенција „Мизан“, поврзана со судството.

Техеран го обвинува Шармахд дека ја води групата Собрание на Кралството Иран, антивладина организација обвинета за извршување на бомбашки напад со смртни последици во 2008 година и планирање други напади во земјата.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

По дојавите за бомби нема ни онлајн настава: Наставници добиле известување за проблем со лиценците за „Тимс“, од МОН демантираат

Следно

Предложен куќен притвор за манијакот од Скопје

Latest from Blog