Иран и натаму ќе ги казнува жените за кршење на исламските прописи на облекување

1 min read

Иран ќе ги казнува жените кои ќе ги кршат исламските кодекси на облекување, изјави денеска шефот на иранското правосудство, Голамхосеин Мохсени Еџеи, јави агенцијата ИРНА, потврдувајќи дека законот ќе остане во сила и покрај неколкумесечните протести што беа задушувани со крв.

-Соблекувањето на хиџабот е еднакво на покажување непријателство кон Исламската Република и нејзините вредности. Луѓето кои ќе одлучат да направат таков ненормален чин ќе бидат казнети, рече Еџеи.

„Со помош на судството и извршната власт, властите ќе ги искористат сите расположливи средства за да се справат со луѓето кои соработуваат со непријателот и го прават овој грев што му штети на јавниот ред“, додаде тој.

Смртта на иранската Курдка, Махса Амини, на 16 септември во притвор поради „непрописното облекување“ предизвика протести низ целата земја, што подоцна се покажаа како најголемиот предизвик за иранските власти од 1979 година.

Безбедносните сили во последните неколку недели во голема мера ги задушија протестите низ земјата.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Најскапиот лимон на светот се одгледува во Албанија

Следно

Фанот на Ливерпул кој влезе на терен да прослави гол, можеби веќе никогаш нема да влезе на Енфилд!

Latest from Blog