Инциденти на реваншот во Алкмар, фудбалерите на Вест Хем ги бранеа своите навивачи

1 min read

Шокантни сцени од навивачко насилство го одбележаа реванш натпреварот од полуфиналето во Конференциската лига во Алкмар меѓу АЗ и Вест Хем.

Англискиот клуб синоќа избори пласман во финалето совладувајќи го АЗ на двата натпревари, откако на првиот дуел во Лондон триумфираше со 2-1, а на реваншот во Холандија со 1-0.

По завршувањето на реваншот во Алкмар, група домашни хулигани го пробија заштитниот кордон и влегоа на дел од централната трибини каде беа сместени околу 200 навивачи на Вест Хем, во најголем број семејства и пријатели на фудбалерите на Вест Хем.

Навивачите на АЗ ги нападнаа гостите, по што неколку фудбалери на Вест Хем ја прескокнаа оградата и влегоа во метежот за да ги одбранат своите семејства и пријатели.

Полицијата и обезбедувањето брзо пристигнаа на местото на инцидентот и спречија негова ескалација, а редот беше воспоставен по десет минути.

„Не можам да објаснам што се случи и зошто се случи. Играчите се вклучија бидејќи таму беа нивните семејства, тоа веројатно е причината за реакцијата. Таму беше и мојот 87-годишен татко“, изјави по натпреварот тренерот на Вест Хем, Дејвид Мојс.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Велика Британија и ЕУ со нови санкции за Русија – на удар руските дијаманти

Следно

Ердоган во пресрет на вториот круг од претседателските избори: „Искористете го вашето демократско право“

Latest from Blog

Кралот на неблагодарните

Планинарот Равичандар Тарумалингам е најден во озлогласената „смртна зона“ на Еверест, на околу 8.300 метри, каде