„Инферно“ во февруари во Велешки театар, Пројковски ја посвети на Томаж Пандур

1 min read

Во Народен Театар Јордан Х.К Џинот, Велес, ќе биде одиграна INFERNO според Данте Алигиери на 10.02.2023 / 11.02.2023.

Претставата ја посветувам на мојот пријател и голем режисер Томаж Пандур, напиша на својот фејсбук профил  режисерот на претставата, Дејан Пројковски.

Драматург: Сашо Димоски, Сценограф: Валентин Светозарев, Костимограф: Раде Василев, Композитори: Горан Трајкоски и Сашко Костов, Кореограф: Олга Панго, Сценски движења: Васил Зафирчев, Видео: Борче Конзулов, Шминка: Зорица Цветковска, Асистенти на сценографот: Филип Коруновски и Сергеј Светозарев, Асистент на режисерот и драматургот: Марија Петреска, Лектор: Весна Костовска, Инспициент: Славиша Ѓоргиев, Изведба на музика во живо: Сашко Костов и Орхидеја Дукова, Дизајн на плакат: Валентин Светозарев, Фотограф: Данчо Стефков.

УЛОГИ:

Данте: Исидор Јовановски

Вергилиј: Васил Зафирчев

Демонот на мајкоубијците: Кети Борисовска

Демонот на завидливите: Фаик Мефаилоски

Ангелот на кривоверците: Симона Димковска

Демонот на властољупците: Благојчо Стојанов

Демонот на злобните: Томе Станковски

Демонот на прељубниците: Христина Цветановска-Станковска

Демонот на самоубијците: Марија Баркова

Луцифер: Жарко Спасовски

Беатриче: Орхидеја Дукова

Непознатата: Зорица П. Панчиќ

Мудреци: Томе Станковски, Бранко Михајлоски, Никола Петковиќ

Жители на пеколот: Кети Борисовска, Симона Димковска, Благојчо Стојанов, Томе Станковски, Христина Цветановска-Станковска, Марија Баркова, Кристина Зафирова, Бранко Михајлоски, Илин Јовановски, Никола Петковиќ, Тодор Стојковски, Срна Дуковска, Леонида Гулевска

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

Хаким Зијеш пред трансфер во Милан

Следно

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Македонските ракометари убедливо поразени и од Аргентина, ќе играат за пласман од 25. до 32. место 

Latest from Blog