ИМА ЗАГИНАТИ: Земјотрес од 5,1 степен по Рихтер во Индонезија

1 min read

Земјотрес ја погоди најисточната индонезиска провинција Папуа при што загинаа четири лица кои не можеле да побегнат од пловечки ресторан откако тој се превртел во морето.

Американскиот Национален геолошки институт соопшти дека земјотресот со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала ги погодил станбените области во градот Џајапура, во близина на источниот брег на Папуа, а неговиот епицентар бил на длабочина од 22 километри.

Нуркачите го пребарале просторот околу местото каде загинале четирите лица. Оштетени се и куќи, згради и медицински установи.

Серија силни земјотреси ја потресуваат Папуа од јануари. Агенцијата за метеорологија, климатологија и геофизика соопшти дека од 2 јануари досега имало 1.079 земјотреси во градот Џајапура и неговата околина, а 132 од нив биле доволно силни за да ги почувствуваат жителите. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Зеленски ѝ се заблагодари на ЕУ за помошта и изрази надеж дека Украина по победата во војната ќе стане дел од Унијата

Следно

Бектеши: Компаниите да го исполнат ветувањето за пониски цени

Latest from Blog