Илјадници луѓе се собраа во Лондон за да покажат солидарност со здравствените работници

1 min read

Голема толпа во Лондон во саботата демонстрираше во знак на солидарност со британските здравствени работници, пренесува Анадолу.

На демонстрациите на Националната здравствена служба (SOS NHS), коалиција на кампањски групи и синдикати, беше побарано од Владата правично зголемување на платите за здравствените работници во услови на зголемени животни трошоци.

Илјадници изразија поддршка за здравствените работници додека носеа транспаренти на кои пишуваше: „Крај на кризата во НХС“ и „Персоналот на НХС заслужува правична плата“.

Пратениците на главната опозициска Лабуристичка партија присуствуваа на демонстрациите заедно со лекарите, медицинските сестри и претставниците од синдикатите.

Помладите лекари во Велика Британија во понеделник ќе започнат тридневен штрајк поради тековниот спор во врска со зголемувањето на платите.

Британскиот министер за здравство Стив Баркли рано во саботата објави дека го повикал синдикатот на помлади лекари, БМА, да имаат официјални разговори за платите.

„Ајде да водиме конструктивен дијалог за да го направиме НХС подобро место за работа и да ја обезбедиме грижата што им е потребна на пациентите“, напиша тој на Твитер.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

„СÈ СЕКАДЕ ОДЕДНАШ“ ВЛЕГУВА КАКО ФАВОРИТ НА ЕДНИ ОД НАЈНЕИЗВЕСНИТЕ ОСКАРИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ ГОДИНИ

Следно

Нови пукотници во Скопје, по тепачка меѓу две групи: Нападнат полицаец, напаѓачите во бегство

Latest from Blog