И првиот градски хор на Скопје остана извисен од Министерството за култура

1 min read

И првиот градски хор на Скопје остана извисен од Министерството за култура. 

Имено, хорот “Кочо Рацин” кој е прв градски хор на Скопје, оформен пред скоро 80 години не доби ни денар од Министерство за Култура, иако конкурираше со неколку проекти.

-Значи, не треба да постои директно кажано. Ама хорот ќе постои! Сите хористи се договоривме со самофинансирање да ги подмируваме трошоците, со Вверба дека чаре ќе се најде. И ќе се најде. Се што правиме, за себе правиме, порачаа членовите на хорот. 

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Србија го одбележува Денот на државноста

Следно

Туркије: Во Кахраманмараш спасена 42-годишна жена 222 часа по земјотресот

Latest from Blog