Хависто: Нуклеарно оружје нама да биде поставено во Финска

1 min read

Нуклеарно оружје нема да биде распоредено на територијата на Финска по нејзиниот влез во НАТО, изјави синоќа министерот за надворешни работи на таа држава, Пека Хависто.

„Финска не постави никакви предуслови при аплицирањето за членство… Но, јасно е дека нема да има нуклеарно оружје на финска територија дури и по добивањето членство“, нагласи Хависто.

Тој ја потврди визијата на политичкото раководство на земјата дека Финска и Шведска истовремено ќе влезат во НАТО.

„Финска и Шведска формираат единствена одбранбена стратешка структура. Истовремената најава на Финска и Шведска за влез во НАТО не е само гест на учтивост, туку прашање на зајакнување на одбранбените капацитети на двете земји“, рече Хависто.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Гостин во ресторан уби разбојник во Тексас кој држел пластичен пиштол

Следно

„Продолжуваме со промената“ ќе го врати неисполнетиот втор мандат за формирање влада во Бугарија

Latest from Blog