Гувернерот на Флорида влегува во трката за претседател на САД

1 min read

Де Сантис е можеби најмоќната закана за напорите на Трамп да ја добие републиканската номинација за трет мандат во 2024 година

Републиканскиот гувернер на Флорида, Рон Де Сантис (44), следната недела официјално ќе влезе во трката за претседател на САД во 2024 година, објави „Волстрит журнал“ повикувајќи се на извори, пренесува Ал Џезира.

Де Сантис најверојатно ќе поднесе документи за да ја објави својата кандидатура на 25 мај, што се совпаѓа со состанокот на донаторите во Мајами.

Во поканата за настанот на 25 мај се вели дека донаторите ќе бидат ставени на „работа“, што е очигледна алузија на собирање пари за Де Сантис, посочува извор запознаен со настанот.

Де Сантис е можеби најмоќната закана за напорите на Трамп да ја добие републиканската номинација за трет мандат во 2024 година.

Анкетите на јавното мислење покажуваат дека тој е во најдобра позиција меѓу републиканците за дуел со поранешниот претседател Трамп, кој веќе ја објави својата кандидатура.

Трамп ги засили своите политички напади врз гувернерот на Флорида во последниве недели и го задржа водството на републиканските прелиминарни избори во 2024 година, покажува неодамнешната анкета на Ројтерс/Ипсос.

Де Сантис студирал на елитните универзитети „Јеjл“ и „Харвард“. Покрај тоа, тој бил во американската морнарица и учествувал во воената интервенција во Ирак.

Де Сантис работел како федерален обвинител, а во американскиот Конгрес по првпат влегол во 2012 година, како американски претставник за Шестата област на Флорида. Тој првпат стана гувернер на Флорида во 2018 година, а беше реизбран во ноември минатата година.

Фото: EPA-EFE/Maya Alleruzzo

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Врховниот суд на САД го одби барањето за укинување на забраната за продажба на оружје во Илиноис

Следно

Ќерката на Пеп си поигра со навивачите на Реал Мадрид

Latest from Blog

Тухел останува во Баерн

Германскиот стратег Томас Тухел и следната сезона ќе биде тренер на минхенски Баерн, потврди претседателот на