Грција испраќа брод со хуманитарна помош за Турција

1 min read

Хуманитарната помош од грчките граѓани собрана во општините во Грција, денеска со брод од атинското пристаниште Пиреас заминува за Турција, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Хуманитарната помош од 250 кубни метри, содржи ќебиња, покривки, грејни тела, лекови, средства за лична хигиена, односно она што го побарале турските власти.

Бродот планирано е да биде испратн во турскиот град Искендерун.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Милошоски: И министерството за здравство личи на „Пазар 3“, за 2 години се менуваат тројца министри

Следно

Велешанец добил ќотек во Скопје: Прво го нападнале, па му се заканиле со огнено оружје

Latest from Blog