Гризман би можел да ја напушти репрезентацијата на Франција по назначувањето на Мбапе за капитен

1 min read

Напаѓачот на Атлетико Мадрид и Франција, Антоан Гризман може да се повлече од националниот тим.

Оваа информација денес ја сподели „L’Equipe“. Размислувањата на 32-годишниот фудбалер за завршување на кариерата во француската репрезентација се поврзани со заминувањето на Уго Лорис и Рафаел Варан по Светското првенство во Катар во 2022 година. Напаѓачот е вознемирен и од отсуството на неговиот пријател Пол Погба во француската репрезентација.

Друга причина за можното заминување на Гризман од француската репрезентација е капитенот на Килијан Мбапе. Дваесет и четиригодишниот напаѓач стана нов капитен на Французите и покрај тоа што играчот на Атлетико Мадрид подолго време ја претставува својата земја на меѓународно ниво.

Претстојниот тренинг камп на Гризман во март, кој е повикан, треба да му помогне да одлучи за својата иднина со националниот тим.

Овој месец „Триколорите“ ќе се соочат со Холандија и Ирска во квалификацискиот циклус за ЕП 2024 година. Натпреварите ќе се играат на 24 и 27 март.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Стефан Трпковски од денеска е вработен во општина Кисела Вода, Дауновиот синдром не е пречка

Следно

ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА ЗА АКАДЕМИК ВЛАДА УРОШЕВИЌ

Latest from Blog