Грчките спасувачки тимови се вратија од Турција

1 min read

Со аплауз, доцна синоќа, на атинскиот аеродром биле пречекани грчките спасувачки тимови, кои се вратија од Турција, откако изминатата седмица помагаа во потрагата и спасување по силниот земјотрес што ја погоди земјата, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Припадниците на спасувачките тимови биле пречекани и поздравени од министерот за климатска криза и цивилна заштита Христос Стилианидис и од министерот за здравство Танос Плеврис, кои истакнале дека спасувачите, во пракса покажале што значи солидарност.

Еден од спасувачите истакнал дека го направиле она што ќе го направеле и во Грција.

-Не направивме ништо повеќе, ни ништо помалку од она што ќе го направивме во нашата земја, рекол Димитрис Рупас, шеф на специјалната спасувачка единица.

Грција испрати во Турција 36 спасувачи, двајца инженери, осум лекари од брзата помош, три кучиња и три специјални возила.  (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

МВР со предупредување: Внимавајте, лажни електронски пораки се испраќаат во име на МВР, станува збор за обид за измама во меѓународни рамки

Следно

Елмас и соиграчите израдуваа 10 годишно детенце кое се мајтапеше со Интер: Ладно е надвор, минус 13! (ФОТО)

Latest from Blog