Грчката Влада ќе покрене иницијатива за проверка на сеизмичката издржливост на јавните објекти

1 min read

Антисеизмичката заштита и издржливост на јавните објекти, пред сѐ на училиштата и болниците, била главната тема на денешниот состанок на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со надлежните министри, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

На состанокот станало збор за контролите на конкретните објекти и нивната сеизмичка издржливост, прашање за кое во текот на следната седмица ќе бидат соопштени и конкретни иницијативи.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Пренџов: Наместо да менувате 3 министри треба да излезе Ковачевски и да каже дека одиме на предвремени парламентарни избори

Следно

Хари Кацановски: Со романот „Анатрос“ создадов посебен свет во кој ги спојувам науката и уметноста

Latest from Blog