Градоначалникот на Рафа: Над 70 отсто од јавните објекти во градот уништени од израелската армија

1 min read

ГАЗА (АА) – Во израелските напади уништени се повеќе од 70 отсто од јавните објекти во Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, изјави денес градоначалникот на градот, јавува Анадолу.

„Над 70 отсто од јавните објекти и инфраструктурата се уништени во израелскиот напад“, изјави Ахмед ал-Суфи за Анадолу.

Тој рече дека израелската армија во вторникот разнела десетици куќи во саудиската населба во Западна Рафа.

„Израел се обидува да ја претвори Газа во ненаселива област со уништување на преминот Рафа и спречување на влезот на хуманитарната помош“, рече градоначалникот, предупредувајќи на глад во палестинската енклава.

Минатиот месец израелската армија го нападна градот Рафа и го зазеде преминот на градот, единствен прозорец на палестинската енклава кон надворешниот свет, влошувајќи ги и онака тешките хуманитарни услови на територијата.

Израелското армиско радио вчера соопшти дека преминот Рафа повеќе не може да се користи откако неговата палестинска страна во Газа е уништена од страна на армијата.

На видеата споделени на социјалните мрежи се гледа големо уништување предизвикано од израелската армија на преминот, при што главниот објект е уништен, а околните згради се урнати.

Непочитувајќи ја Резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации со која се бара итен прекин на огнот, Израел се соочи со меѓународна осуда поради континуираната брутална офанзива врз Газа од нападот на Хамас на 7 октомври 2023 година.

Според локалните здравствени власти, оттогаш во Газа убиени се над 37.400 Палестинци, повеќето жени и деца, а над 85.500 се повредени.

Во текот на осум месеци од почетокот на израелската војна огромни делови од Газа се во урнатини, а има и целосна блокада за храна, чиста вода и лекови.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата, чија последна пресуда му нареди на Тел Авив веднаш да ја прекине својата операција во Рафа, каде што над еден милион Палестинци побараа засолниште од војната пред да започне копнената офанзива врз градот на 6 мај.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.

Извор: Anadolu Agency (AA)

Претходно

Хрватска: При експлозија на автомобил загина дете, а тројца возрасни се повредени

Следно

Дваесет и петгодишен професионален војник на АРМ починал на КАРИЛ откако му се слошило на марш на Криволак

Latest from Blog