Големиот пожар во Хамбург сè уште гори и после 27 часа

1 min read

Околу 27 часа откако се запали, големиот пожар што уништи неколку магацини и го покри пристанишниот град Хамбург со црн чад сè уште не е изгаснат, соопшти денеска портпаролот на локалната полиција.

Тој додаде дека денеска продолжуваат операциите за гаснење на огнот.

Причината за пожарот и вредноста на оштетениот имот остануваат непознати, изјави портпаролот. Во пожарот нема жртви.

Магацинскиот комплекс на дилер на автомобили во областа Ротенбургсорт на реката Елба, се запали вчера откако прво пламнале возила, машини за перење и други стоки кои биле складирани надвор.

Потоа се запалиле неколку контејнери во кои имало запаливи течности.

Огромниот облак чад што се создаде од пожарот го покри градот со црн облак, што предизвика предупредувања од локалните власти за штетни гасови. Локалниот и меѓуградскиот сообраќај на истокот од градот неколку часа беше ограничен.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Пропадна и третиот јавен повик на Град Скопје за приватните превозници

Следно

Жиру блиску до продолжување на договорот со Милан

Latest from Blog

ОН: Газа е пекол на земјата

„Пекол на земјата“ ја опишаа оваа ситуација агенцијата за за палестинските бегалци. Кога израелците го нападнаа