Германија ќе „увезува“ 250.000 Кенијци

1 min read

Според договорот Германија би требала да прими повеќе професионални, обучени и полуобучени Кенијци, а за тоа Најроби бара олеснување на правилата за миграција што Берлин ги има кон африканста држава.

Договорено е и да се направи рамка за подобро поврзување меѓу кениските технички колеџи и занаетчиски школи со нивни колеги од Германија, како би се поттикнала миграцијата на работници, а во исто време во Кенија да се започне со учење германски јазик во основното образование.

Процените се дека минатата година во Германија се влезени околу 1 милион мигранти, а деновиве 16 германски сојузни држави побараа од Шолц да го намали бројот на мигранти што влегуваат во земјата.

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

„Со поглед кон Европа“, почна чествувањето на јубилејот 15 години Лекторат по македонски јазик во Риека

Следно

Бројот на загинати во израелските напади во Газа се искачи на 25

Latest from Blog