Габриел Ескобар утре доаѓа во посета на Тирана

1 min read

Специјалниот пратеник на Соединетите американски држави за Западен Балкан, Габриел Ескобар, утре ќе допатува во официјална посета на Албанија.

Според медиумите тој ќе престојува од 11 до 13 месецов, а посетата се случува во пресрет на изборната кампања за локалните избори што ќе се одржат на 14 мај.

Утре попладне Ескобар ќе оствари средба со претседателот на државата Бајрам Бегај, а потоа и со премиерот Еди Рама

Следниот ден планирани се средби со опозицијата , со вршителот на должноста претседател на опозициска Демократска партија, Енкелејд Алибеај, пратениците Газмент Барди и Јорида Табаку, како и со лидерот на опозициската Партијата на слободата, Илир Мета.

Последен пат Ескобар ја посети Тирана во април минатата година заедно со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Карен Донфрид. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Напаѓачот во банката во Луисвил бил поранешен вработен, пукањето го снимал и го пренесувал во живо на Инстаграм

Следно

Реал Мадрид тргна по Дани Олмо

Latest from Blog