Фудбалскиот свет повторно завиен во црно: Почина Џанлука Виали

1 min read

Италијанската фудбалска легенда Џанлука Виали, почина утрово на 58 годишна возраст по тешката битка со ракот. Виали се бореше со рак на панкреасот, и не успеа да ја победи опасната болест.

Виали беше дел од националниот тим на Италија на ЕП 2020 кое „аѕурите“ успеаја да го освојат, а лани се повлече од функцијата помошник тренер за да се бори со болеста.

Пред Нова година беше хоспитализиран во Лондон, откако му се влоши состојбата.

Виали во совјата кариера играше за Кремонезе, Сампдорија, Јувентус и Челси. Беше тренер на Челзи и на Ватфорд. За италијанската репрезентација настапи 59 пати, и постигна 16 голови.

Ова е трета смрт во рок од 20 дена во светот на фудбалот. На 16. декември почина Синиша Михајловиќ, а на 29. декември фудбалот остана без бразилската легенда Пеле.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Го славиме БАДНИК: Жени, никако не правете го ОВА!

Следно

Арсовска го честиташе Бадник: Да работиме оваа година да биде подобра од минатата

Latest from Blog