Франција и Италија ќе и достават ПВО систем МАМБА на Украина

1 min read

Франција и Италија ги финализираа техничките разговори за заедничка испорака на системот за воздушна одбрана САМП/Т-МАМБА на Украина напролет оваа година година, соопшти француското Министерство за одбрана.

Системот САМП/Т-МАМБА е со среден дострел земја-воздух.

Ова ќе и овозможи на Украина да се брани од руски беспилотни летала, ракети и напади со авиони, преку покривање на значителен дел од украинската територија, се наведува во соопштението на француското Министерство за одбрана.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Вечерва во 360°: Дали утре ќе се дозволат собири околу „Свети Спас“ и дали ќе има забрани за влез во земјава?

Следно

СНЕЖНИТЕ НАНОСИ БИЛЕ ВИСОКИ И ДО ЕДЕН МЕТАР: Пробиен патот кон кривопаланечкото село Герман

Latest from Blog

„Бреме“ од Мила Јовановиќ – Миленковиќ, „Измислена приказна“ и „Не застанувај продолжи понатаму: Лукавиот“ од Мики Душански избрани на конкурсот за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст

Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ – Прилеп, информира за резултатите од „Конкурсот за откуп