(ФОТО+ВИДЕО) Патнички авион се урна во Непал, најмалку 40 загинати

1 min read

Во авионот на компанијата „Јети ерлајнс“, кој летал од Катманду до туристичкиот град Покара, имало вкупно 72 лица. Тој, како што соопштиле локалните власти, се урнал при слетувањето, а потоа се запалил

Најмалку 40 луѓе загинаа, откако авион се урна во близина на аеродром во централниот дел на Непал, соопштија тамошните власти, пренесува Би-би-си. 

Стотици непалски војници се вклучени во спасувачката операција/Фото: EPA-EFE/BIJAYA NEUPANE

Во авионот на компанијата „Јети ерлајнс“, кој летал од Катманду до туристичкиот град Покара, имало вкупно 72 лица.  

Тој, како што соопштиле локалните власти, се урнал при слетувањето, а потоа се запалил.  

На видеo-снимка објавена на социјалните мрежи се гледа како авионот лета ниско над населено место пред да направи нагло свртување. 

Како што пренесува Би-би-си во авионот имало 68 патници, од кои најмалку 15 странски државјани и четворица членови на екипажот. 

Фото: EPA-EFE/BIJAYA NEUPANE

 Стотици непалски војници се вклучени во операцијата за спасување на местото на несреќата, кое се наоѓа во клисурата на реката Сети, на само еден и пол километар од аеродромот. 

 На видеото снимено на местото каде паднал авионот се гледа густ црн чад и запален отпад. 

 „Очекуваме да извлечеме уште тела“,

изјави портпаролот на армијата за Ројтерс, велејќи дека авионот „се распаднал на парчиња“. 

 Премиерот на Непал, Пушпа Камал Дахал свика итен состанок на неговиот кабинет и ги повика државните агенции да се вклучат во спасувачките операции. 

 Од патниците, се вели дека 53 се Непалци. Во авионот имало пет Индијци, четворица Руси и двајца Корејци. Имало и по еден патник од Ирска, Австралија, Аргентина и Франција. 

Фото: EPA-EFE/BIJAYA NEUPANE

 Воздухопловните несреќи не се невообичаени во Непал, а причина се  оддалечените писти и ненадејните временски промени кои можат да предизвикаат опасни услови за летање, наведуваат медиумите.  

 Авион на „Тара Ер“ се урна во мај 2022 година во северниот непалски округ Мустанг, при што загинаа 22 лица. 

 На почетокот на 2018 година, 51 лице загина кога авион кој сообраќаше од Дака во Бангладеш се запали при слетувањето во Катманду. 

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Видео од безбедносна камера покажува дека пожарот бил подметнат во дирекцијата на ЈП Паркови и зеленило?!

Следно

Ковачки: Ахмети греши кога мисли дека ДУИ и Левица одлучуваат за влада, власта ја зема и дава единствено народот

Latest from Blog