ФОТОГАЛЕРИЈА: Потресни слики од Турција и Сирија, најмалку 640 загинати

2 mins read

Станува збор за вкупен број загинати во регионите и провинциите на двете земји, кој од минута во минута постојано расте како што спасувачките екипи го пребаруваат теренот во потрага по преживеани лица

Црниот биланс од разорниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што рано утрово ги погоди јужните делови на Турција и северна Сирија се искачи на најмалку 641 лице, пренесува „Гардијан“.

Фото: EPA-EFE/DENIZ TEKIN

Станува збор за вкупен број загинати во регионите и провинциите на двете земји, кој од минута во минута постојано расте како што спасувачките екипи го пребаруваат теренот во потрага по преживеани лица и нивно итно хоспитализирање.

Како што јавуваат агенциите, се верува дека стотици луѓе сè уште се заробени под урнатините додека спасувачите ги пребаруваат остатоците од објектите во градовите и населбите низ областите погодени од силниот земјотрес.

Асошиејтед прес објави дека според турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби најмалку 245 луѓе загинале во седум турски провинции, додека потпретседателот Турција, Фуат Октај, на прес-конференција информира за најмалку 284 загинати, пренесува агенцијата Анадолија.

Според податоците на турскиот потпретседател што ги пренесува новинската агенција Анадолија, досегашниот биланс на повредени е најмалку 2 323 луѓе.

Според сириските државни медиуми, бројот на загинати во областите под контрола на владата во Дамаск се искачи на најмалку 237 лица, а повеќе од 639 се повредени. Информациите соопштени од страна на „Белите шлемови“ – волонтерска организација што дејствува во сириските области под контрола на опозициските бунтовници – велат дека таму бројот на загинати изнесува најмалку 147 лица.

Урнати згради, како што пренесува „Гардијан“, има на потегот од сириските градови Алепо и Хама до турскиот град Дијарбекир, кој е на растојание повеќе од 330 километри.

Како што изјави Октај, речиси 1 710  згради се уништени во турските провинции Газиантеп и Кахраманмарас, додека во урнатини се наоѓа и болницата во медитеранскиот крајбрежен град Искандерун, но бројот на жртви таму останува непознат.

„За жал во исто време се бориме и со екстремно тешки временски услови“,

рече Октај за новинарите.

Според турската Управа за справување со кризи и вонредни состојби (АФАД), земјотресот бил со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала, се случил во 4:17 минути по локално време, а епицентарот бил во областа Пазарџик во јужната турска провинција Кахараманмарас.

Земјотресот бил на длабочина од седум километри.

Покрај Пазарџик, земјотресот најмногу ги погоди и провинциите Газиантеп, Санлиурфа, Дијарбакир, Адана, Адијаман, Малатија, Османије, Хатај и Килис.

Земјотресот бил почувствувал и во соседните Либан и Сирија.

Засега нема информации дали во катастрофалниот земјотрес што утрово ја погоди југоисточна Турција има повредени наши граѓани, но од МНР велат дека веднаш стапиле во контакт со Амбасадата на Северна Македонија во Анкара и Генералниот конзулат во Истанбул, кои се во постојана комуникација со турските надлежни институции.

Дипломатско-конзуларните претставништва на земјава, велат од МНР, им се на 24-часовно располагање за наши државјани за сите евентуални прашања.

Од МНР објавија и телефонски броеви за контакт од Амбасадата во Анкара, конзулатот во Истанбул и СОС-телефонот во Скопје:

  •     Анкара: +905394569710;
  •     Истанбул +905456149777;
  •     СОС-телефон на МНР во Скопје: +38975273732.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Георгиевски освои бронзен медал на „Президент купот“

Следно

Берлин, Париз и Варшава ветија помош за погодените од земјотресот во Турција и Сирија

Latest from Blog