(ФОТОГАЛЕРИЈА) Манчестер Сити е нов шампион на Европа

1 min read

Сити првпат ја освојува Лигата на шампионите, а е шестиот англиски тим кој успеал во тоа

Фудбалерите на Манчестер Сити се нови шампиони на Европа. Тие вечерва во финалето од Лигата на шампионите (ЛШ) го совладаа Интер со резултат 1:0.

Голот го постигна шпанецот Родри во 68. минута.

Ова е прв тимот предводен од тренерот Пеп Гвардиола да ја освои ЛШ. Тимот сезонава слави тројна титула – претходно, ја освои англиската Премиер лигата и трофејот во ФА Купот.

Манчестер Сити вечерва стана шестиот англиски тим кој ја освоил Лигата на шампионите. Претходно на европскиот трон се искачија: Манчестер јунајтед, Ливерпул, Нотингем Форест, Астон Вила и Челзи.

Интер, пак, остана на трите титули од минатото, а италијанските екипи без трофеј во евро-куповите за сезоната 2022/23 и покрај учествата во трите финалиња – Рома во Лига Европа, Фиорентина во Конференциската лига.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Раководството на ДУИ едногласно: Поддржуваме влада без нас, но уставните измени да стапат на сила пред Втората меѓувладина конференција

Следно

Силен земјотрес ја погоди Грција, почувствуван и во Атина

Latest from Blog